Paulina Felicja Seidler „O tym, co w życiu ważne” to podręcznik, przewodnik, zbiór cennych wskazówek i porad, które opatrzone przykładami stanowią niejako obszerną definicję dobrego życia. Autorka poprzez filozofię, ukazuje nam aspekty życia wartościowego, spełnienia i samozadowolenia.
Paulina Felicja Seidler „O tym, co w życiu ważne”
Inspiracją do powstania tych filozofii na temat tego, jak żyć, aby być szczęśliwym, poczuć się człowiekiem, który jest zadowolony i podąża przez świat z podniesioną głową, są w tej książce m.in. myśli Sokratesa, Platona, Wittgensteina i wielu innych filozofów, którzy poprzez swoje nauki nakłaniali do rozsądku, prawidłowego myślenia, etyki. Jest cenny zbiór podpowiedzi, które pozwalają na samorealizację, a nawet na spokojne podążanie przez kolejne lata swojego żywota.
I chyba tak najprościej można ując treść zawartą w książce „O tym, co w życiu ważne” a, i także przedstawione w niej fakty Paulina Felicja Seidler ukazała nam w bardzo przyjazny i czytelny sposób, który niemal zachęca do realizacji wskazówek, które są opisywane na końcu każdego rozdziału. To też wiele podpowiedzi i niemalże porad, które możemy zastosować we własnym zakresie.
Książka może też być inspiracją do stworzenia własnego mini-planu działania. Przynajmniej ja wpadłem właśnie na taki pomysł, aby sobie odpowiadać na pytania zawarte w tej lekturze, czy też wypełniać zadania, jakie nam proponuje Autorka i to w sposób jak najbardziej dogodny dla siebie samego. Ale przede wszystkim, mnie zainspirowała do napisania własnych kilku utworów o charakterze poetyckim i prozatorskim (uzupełniłem sobie kilka moich prac). Zatem to treść uniwersalna i odnosi się do wszystkiego, co dotyczy człowieka.
Ta przyjazna lektura pozwoli nam także na odkrycie własnego ja, nie tego, poprzez które często rozumiemy egoizm, ale tego jak najbardziej naturalnego, etycznego i właściwego, czy odkrycia własnego poczucia wartości i ukazania sobie wszystkiego tego, co jest naszym atutem. Autorka podpowiada, jak skorzystać praktycznie z tych własnych umiejętności i kładzie nacisk na to, abyśmy myśleli, o wszystkim, kierowali się rozumem, intuicją, a nie bezmyślnie brnęli przez świat, który nas otacza, i który często opiera się na niepohamowanej konsumpcji i materializmie.
Uświadamia nas o tym, że to nie jest droga, kiedy to koncentrujemy się na tym, aby mieć wszystko, co nowe, mieć najnowsze gadżety itd. Drogą dla prawidłowego życia i przede wszystkim dla własnego spełnienia i poczucia własnej wartości i tego, że żyjemy dobrze według własnych zasad, jest akceptacja siebie, są to dobre uczynki, czy też wszystko inne, co sprawia nam radość i czujemy się dzięki temu dobrze.
Niby tak bardzo nam bliskie te słowa, wydające się wręcz oczywistymi, a jednak stanowiące często problem, bo po prostu albo zapominamy o nich, albo nie jesteśmy w pełni ich świadomi. Dzięki tej lekturze, dzięki temu, że ktoś nam je przedstawia niczym kawa na ławie, w pełni sobie uświadamiamy, że życie może być o wiele prostsze i przyjemniejsze, niż nam się wydaje.
Zapewne ta literatura w pełni zadowoli czytelników, którzy dbają o swoje samodoskonalenie, obcują z filozofią i psychologią, podchodzą do życia z rozumem i są uważni, chcą podejmować właściwe decyzje. Ale zapewniam, że treść tej książki dotrze do każdego, bez względu na zainteresowania i jestem przekonany, że w większym lub mniejszym stopniu zmotywuje do działania, czy też będzie mieć wpływ na różne decyzje. A już na pewno skłoni do przemyśleń i wysuwania własnych wniosków.
Książka dostępna na stronie Wydawnictwo Zwierciadło
Recenzował — Emil Kowalski