Maxwell Maltz “Psychocybernetyka”. Ciekawa i wartościowa lektura motywacyjna, która uświadomi nam własne wartości. Przedstawia sposoby na samorealizację, pracowanie nad sobą, na poprawę własnej kondycji psychicznej oraz wielu innych czynników powodujących, że nasze życie może być o wiele lepsze.
Autorka książki przedstawił nam wiele wiedzy psychologicznej, która została ukazana w bardzo przejrzysty i jasny sposób. Okraszone przykładami poszczególne teorie, uzmysławiają nam to, że tak naprawdę w każdym z nas drzemią pokłady siły. Trzeba tylko zdecydować się na ich uwolnienie i wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. A to właśnie jest przedstawione w książce.
Maxwell Maltz “Psychocybernetyka”
Książka zaczyna się od dosyć obszernego wstępu, w którym autor wyjaśnia, jak z niej korzystać.
Ta powiedziałabym, instruktażowa lektura, naprawdę pomaga. Znajdują się w niej cenne porady i wskazówki, a także przykłady ćwiczeń nad sobą. Ponadto po każdym rozdziale mamy do dyspozycji miejsca, w których zapisujemy najważniejsze aspekty wiedzy, o której przeczytaliśmy oraz porównujemy swoje historie do poszczególnych uwag. To jest bardzo przydatne do tego, aby utrwalić sobie przekazywane wskazówki i przekonać się o tym, jak możemy działać i na ile to nam się przydała.
Jak już wspomniałem, w książce są przytoczone prawdziwe przykłady z życia, także osób, które zawodowo uprawiały na przykład sport, ale również naukowców, odkrywców, których poznaliśmy w historii. Dzięki temu możemy się przekonać, jak wszystko odnajduje się w rzeczywistości, a także poznać trochę historii zawodników i innych, czy też sposobów jego treningu.
Czytając tę książkę, faktycznie czułem się zrelaksowany, a na myśl mi przychodziło wiele pomysłów, na temat własnych realizacji i zamierzeń. Nawet okazało się, że wpadłem na pomysł co do napisania swojego utworu literackiego! Co może być dosyć zaskakujące, ale jest dowodem na to, że książka pozytywnie i skutecznie wywiera wpływ na naszą psychikę i sposób myślenia.
Zapewne treści, które przedstawił nam Dr Maxwell Maltz, przydadzą się we wszelkich życiowych aspektach, a na pewno w sytuacjach biznesowych, czy też wspominanych sportowych treningach. Toteż są przykłady na realizację takich działań, które są w pełni dostosowane do naszych potrzeb i ściśle związane z naszymi osobistymi możliwościami. Przekazane w formie instruktażu i przykładów, łatwo możemy zastosować w naszym życiu. Chodzi głównie o ćwiczenia, ale także o to, że wszystko jest tak skonstruowane, że nabieramy ochoty na realizowanie siebie i robimy to z ciekawością.
Piszę w ten sposób, ponieważ z automatu niemalże, zacząłem się odnosić do wiedzy udostępnionej w „Psychocybernetyce”, co nie ukrywam, było dla mnie zaskoczeniem, tym bardziej że autor wyraźnie podkreślał, że te wątki psychocybernetyki, rezultaty działania, będą odczuwalne dopiero po 21 dniach! Widać, jest to okres względny i wszystko zależy od nas samych.
Do książki zapewne powrócę jeszcze nie jeden raz, bo jest ona tak treściwa, że jest równocześnie zbiorem ćwiczeń, a wszystkich od razu nie da się wykonać, a czasem warto sobie przypomnieć. Ponadto, na nowo możemy sobie powtarzać poszczególne rozdziały i po kolejnych ich odsłonach, wyłonimy z nich jeszcze więcej wartości.
Myślę, że każdy skorzysta z wiedzy zawartej w tym woluminie i to bez względu na wiek, czy też status lub inne dyspozycje osobiste. Zapewne trenerzy, jak i zawodnicy sportowi, szczególnie zwrócą uwagę na niektóre pojęcia, ale także ludzie biznesu, i jak na moim przykładzie, także twórcy, autorzy, artyści.
Jest to nie tylko książka, dzięki której zdobywamy wiedzę. Poznajemy w niej cybernetykę. To także książka, która pozwala nam na ćwiczenia nad własnym sobą, na doskonalenie siebie. Te ćwiczenia możemy wykonywać dowolnie, notować.
Nie będę przedstawiał więcej szczegółów, bo nawet gdybym chciał, to jest ich zbyt wiele, by napisać w krótkiej recenzji. Każdy z czytelników na swój sposób zrozumie poszczególne aspekty i jestem przekonany, że znajdzie wiele dla siebie tego, co wykorzysta w życiu codziennym.
Książka dostępna W Empiku: “Psychocybernetyka”
oraz
W Studio EMKA: Maxwell Maltz “Psychocybernetyka”