Jakub Lisicki „Anamene i inne opowiadania”. Zgoła odmienna literatura, niż ta, z którą mam do czynienia na co dzień. Są to treści stanowiące połączenie liryki i prozy. Ich bogactwo, to liczne metafory, porównania i groteskowy, baśniowy charakter opowiadań. Odczuwa się teatralność, wszechstronność języka pisanego.
Takie odniosłem wrażenia, gdy tylko przeczytałem pierwsze akapity w książce. I powiem szczerze, że gdy coraz bardziej brnąłem z kolejnymi treściami, zaczynałem się bardzo wczuwać w ten klimat przypominający momentami mistyczny świat, w którym bohater spotyka samego siebie, myśląc, że to inna postać. Co istotne, od razu, miałem odczucie, jakbym uczestniczył w tym tajemniczym obrazie i utożsamiłem się automatycznie z treścią. To były moje pierwsze odczucia, które z czasem, z kolejnymi opowiadaniami, stawały się coraz bardziej intensywne.
Jakub Lisicki „Anamene i inne opowiadania”
Treści cechuje wspomniana wyżej poetyczność. Są to bardzo barwnie rozbudowane akapity, które mają swoją charyzmę – ma się wrażenie, że brzmią, niczym “melodia”. Może ktoś uzna to za przesadę, ale osobiście bardzo mnie ujęły takie obrazy literackie. Autor w ten sposób spowodował, że opowiadania nabrały kolorów, uroku niczym namalowany na płótnie krajobraz lub całe wydarzenie.
W każdym razie autor stosuje dosyć malownicze porównania, epitety różnego rodzaju. Określenia, czy też wyobrażenia są opisywane naprawdę w różnoraki, emocjonujący, jednocześnie ilustrujący sposób. Autor maluje obraz słowami.
Nie każdy potrafi odnaleźć się w klimatach literatury pięknej, a szczególnie w poezji, lecz tutaj nie powinno być kłopotów z interpretacją, aczkolwiek, jest wiele filozofii, czy też form typowych, dla abstrakcji, alternatywnego obrazu, czy też wieloznaczności niektórych określeń i sytuacji.
De facto. Ten zbiór opowiadań jest co najmniej ciekawy. W zasadzie są to treści dla każdego, dorosłego. Mają swój własny klimat, który czasem jest mroczny, a czasami buduje poczucie, że jest się świadkiem przygód rodem z baśniowej powieści.
Zaletą tej książki jest na pewno fakt, że pozornie trudnej literatury, bo przecież nie każdy radzi sobie z licznymi metaforami osadzonymi w wątkach, nad którymi, wydawałoby się, że trzeba się długo zastanawiać, jest jej czytelność i to, że bardzo szybko jesteśmy w stanie zrozumieć przekaz. A bynajmniej, ja nie miałem z tym problemu.
Ogólnie, fajnie, że są pisarze, którzy wykorzystują takie walory, o których wyżej napisałem, ponieważ przypominają nam o tym, że istnieje również liryczny styl, który swoim urokiem potrafi wręcz osłupić czytelnika. Tutaj Autorowi udało się połączyć właśnie lirykę z prozą i na domiar tego, sama fabuła jest ciekawa i daje nam powód do własnych interpretacji i przemyśleń.
Pomysł stworzenia relacji między sobą, czyli jeśli dobrze zrozumiałem, w sporej części opowiadań mamy do czynienia z bohaterem występującym w dwóch osobach, jest bardzo istotnym walorem. To jest prawdziwe, bo po prostu wszyscy mamy swoje wewnętrzne „ja”, z którym się konsultujemy, ale także dzięki niemu, odkrywamy siebie prawdziwego. Te nasze alter-ego jest uosobieniem cech, które dosyć często pomijamy w codzienności, są one ukryte i nie zastanawiamy się nad nimi.
Tym końcowym wnioskiem, chciałbym zachęcić do przeczytania tej dosyć osobliwej literatury, która zadowoli miłośników zarówno literatury pięknej, jak i też zwykłych powieści, czy również baśni. Bo tę baśniową aurę, z całą pewnością każdy zauważy.
Jakub Lisicki o sobie:
Urodziłem się w 2001 roku. Swój debiut miałem w postaci napisanych tekstów do pierwszego albumu Voidfire – “Ogień Pustki” w 2022. Kilka miesięcy później trzy moje teksty pojawiły się na albumie innego polskiego Black metalowego projektu Erebos i płycie “Upon The northern shores”. Teksty do Erebos były napisane w hołdzie Tolkienowi, gdyż taki jest koncept projektu Erebos. 30 września 2022 ukazał się drugi album Voidfire również z moimi tekstami, a niecały miesiąc później światło dzienne ujrzała moja pierwsza książka “Anamene i inne opowiadania”. Jest to zbiór osiemnastu krótkich opowiadań łączacych poezje, fantasy, baśń oraz filozofię.
Czytaj również o Voidfire:
oraz
Voidfire wydaje pierwszy album “W Cienie”
Książka do nabycia: “Anamene i inne opowiadania”