Daniel H. Pink „Żałować czy nie żałować?” książka psychologiczna, w której mowa o poczuciu żalu i jego zrozumieniu. Próba naprawienia swoich błędów, wyciągnięcia wniosków z przeszłości, przewidywanie niepowodzeń, lepsze życie, własne poczucie wartości, spełnienie, ulga, rozwój to zaledwie kilka epitetów, które można przypisać tej pracy.
Daniel H. Pink „Żałować czy nie żałować?”
Zapewne lektura zainteresuje szerokie grono czytelników i niekoniecznie tylko tych osób, które gustują w psychologii, bowiem książka to w znacznej mierze rozważania i treści, które dotyczą sfery umysłowej, ludzkich zachowań, sposobu myślenia i postrzegania. Jest to też bardzo ciekawa lektura dla tych, którzy w życiu chcą się rozwijać i poznawać nowe jego aspekty. A przede wszystkim, chcą zrozumieć własną psychikę, jak też postępowanie innych.
To, co wyżej napisałem, to zaledwie kilka zdań, które nasunęły mi się w pierwszej kolejności po przeczytaniu tej pracy. Bo chyba można tą książkę nazwać pracą badawczą, czy też naukową dotyczącą żalu.
Żal towarzyszy każdemu z nas i jest to uczucie, które przysparza nam wiele smutku. Właściwie nikt nie chce czuć się zawiedziony i doznawać żalu, bo czegoś nie zrobił, lub zrobił coś, co potem okazało się dużym błędem i wpłynęło na dalsze jego życie. Jednak wiadomo, że nie unikniemy takich sytuacji i jedyne co możemy, to pogodzić się faktem tego, że coś nam nie wyszło tak, jakbyśmy chcieli lub po prostu czyniąc coś źle, nie zdawaliśmy sobie sprawę, jak duży będzie miało wpływ nasze postępowanie w przeszłości na naszą przyszłość.
Autor książki przedstawia nam istotę żalu pod różnym kątem, w różnych aspektach, sytuacjach, podkreśla żal jako coś, co ma różne wymiary i znaczenie. Sklasyfikował żale do kilku podstawowych rodzajów i co najważniejsze, dzięki tej książce dowiemy się, co możemy zrobić, aby ulżyć sobie, żeby ten nasz żal nie był taki dla nas dotkliwy.
Daniel H. Pink „Żałować czy nie żałować?” – fragment:
Książka obfituje w wiele badań, wyników ankiet, przykładów historycznych, a także przytaczani są znani ludzie, jako ci, którzy zauważali w sposób szczególny istotę żalu. Wszystko jest też poparte wieloma cytatami prac naukowych różnych myślicieli, profesorów i innych cenionych osób.
Treść książki jest bardzo bogata w fachowe określenia, ale też co warte uwagi, napisana została w bardzo jasny sposób. Jej wartość, przekaz i wszystko, co ma w sobie, właściwie każdy czytelnik powinien w pełni zrozumieć. A początkowo wydawało się, że będzie to zbyt naukowe podejście, gdzie możemy wiele pojęć w ogóle nie zrozumieć. Nic bardziej mylnego, a przeciwnie, fabuła książki obfituje w ciekawe wypowiedzi, które znakomicie obrazują nam istotę podejmowanego tematu.
Zapewne wielu z czytelników tej książki, to studenci psychologii, biznesu, trenerzy personalni, psychologowie, trenerzy motywacyjni. Lecz właściwie to bez względu na zawód i wykształcenie, książka zainteresuje każdego, gdy tylko zacznie czytać. Bo tych wiele praktycznych uwag, można wykorzystać w codziennym życiu. A żal, każdemu towarzyszy i często szuka rozwiązania jak sobie z nim poradzić.
W kilku sprawach poruszonych w tej książce, dla mnie osobiście, było wiele wskazówek do problemów, jakie mam i dzięki temu, że przeczytałem tę lekturę, inaczej na nie spojrzałem. Również kilka rzeczy zaskoczyło mnie w tych treściach Daniela H. Pink. Choćby nawet to, że można stworzyć „CV porażek”, czyli przeciwieństwo CV, które zazwyczaj przesyłamy, jak tylko składamy własny wniosek o przyjęcie do pracy. To ciekawe rozwiązanie, pozwala na zobrazowanie sobie błędów życiowych, które możemy przeanalizować i już na przyszłość, nie będziemy ich powielać. No bo przecież o to chodzi, żebyśmy pokonali własne słabości i przede wszystkim widzieli je dokładnie.
To taki jeden z przykładów wartości, jakie niesie książka, a jest ich o wiele więcej. Są też różne pytania, na które możemy sobie udzielić odpowiedzi i nawet ćwiczenia. A wszelkie analizy zachowań społecznych, udowadniają nam, że żal jaki możemy odczuwać w wielu sprawach, jest do zneutralizowania, a nawet przynosi nam korzyści na przyszłość.
Ta poniekąd dosyć naukowa podróż w głąb naszych myśli, to wartościowy przekaz, optymistyczny, mimo poruszanych nawet smutniejszych tematów. Jestem pewien, że przyniesie wiele korzyści czytelników, pomoże w problemach, doda wiary w siebie. Bo właściwie jest to też kawał dobrego materiału motywacyjnego, zachęcającego do działania i spojrzenia na siebie z innej perspektywy.
Oczywiście świata nie naprawimy, nie wszystko, co źle zrobiliśmy, możemy skorygować w całości lub też dopełnić zadośćuczynienia, ale zawsze może być lepiej w naszym życiu. Wystarczy, że otworzymy się, dokonamy samooceny, samokrytyki, samodoskonalenia, samo pochwały i kilku innych istotnych działań. I o tych właśnie jest mowa w tej książce.
Autor na Facebook: Daniel H. Pink – FB
Książka dostępna: “Żałować czy nie żałować?”
Wydawnictwo: Studio EMKA