Cecelia Ahern „Głos”. Kobiety, ech te kobiety – można by rzec i często takie westchnięcia słyszymy z ust mężczyzn. Ta książka jest o kobietach i opisywane w niej historie, mogą nam nieco przybliżyć ich naturę. Jednak jak wszyscy wiedzą, kobiety są niemożliwe do całkowitego rozszyfrowania i one same często nie wiedzą, jak siebie określić w danej chwili.
Cecelia Ahern „Głos”
Autorka w powieści, a raczej zbiorze opowiadań pt. „Głos” przedstawia nam w sposób ironiczny, zabawny, metaforyczny naturę kobiecości. Są to historie różnych kobiet i zwracają uwagę, przede wszystkim pod względem psychologicznym bym ujął. Śmiem również stwierdzić, że dla mężczyzn te opowieści mogą być bardzo cenne, bo przybliżają zachowanie kobiet i ułatwiają ich zrozumienie, a przy tym jest dosyć fajna zabawa podczas czytania. Humorystyczne podejście autorki do tematu zapewni nam relaks w pełnym tego słowa znaczeniu.
W książce są poruszone różne tematy, również feminizm, który krytykuje poniekąd sama Autorka tej książki. Przedstawiła to zjawisko poprzez fakt, że kobiety uznające siebie jako feministki, często same sobie stawiają bariery, które utrudniają im życie, zamiast tego, że uwidaczniają znaczenie kobiet w społeczeństwie. Oczywiście te fakty, to humor i spodoba się każdemu.
Są tutaj też formy w postaci bajki np. o kaczorze, czy też w ogóle w formie opowiadania bajkowego. Oprócz tego sytuacje z życia wzięte, ubrane w odpowiednią fabułę, z której możemy odczytać wiele podtekstów, czy też przesłanek.
Autorka stosuje ciekawe metafory. Na przykład w stosunku do kobiety matki, która jest troskliwa i jest odpowiedzialna za swoje dzieci. Porównuje ją do kobiety, która ma skrzydła, a więc potrafi pod tymi skrzydłami chronić dzieci. Zabrać je w bezpieczne miejsce. To jedno z wielu ważnych prawd o kobietach, jakie można odczytać.
Jest mowa o poczuciu winy, o tym, jak kobieta sobie z tym radzi, o wyrzutach sumienia, czy też o kobiecych fantazjach i marzeniach.
Te historie dające dużo do myślenia, filozoficzne, można powiedzieć, kryjące w sobie wiele. Choćby nawet fakt, to jak na siebie patrzymy, jak widzimy własnego siebie w lustrze. Czy spostrzegamy tak, jak powinniśmy, czy tylko chcemy zobaczyć kogoś lepszego lub gorszego.
Bardzo mnie zaciekawiła taka teza, porównanie, przenośnia, gdzie ta kobieta sepleniła i chciała się tego oduczyć, ale jej nie wychodziło, więc ograniczyła się do mówienia tylko i wyłącznie wtedy, kiedy była taka potrzeba i ze zdumieniem odkryła, że gdy się odzywa, gdy tylko coś ważnego, to reszta rzeczy jest mało istotnych. Dzięki temu stała się dobrym słuchaczem i obserwatorem.
Nie brakuje też rozterek kobiecych na temat własnego życia i przemijania.
Cecelia Ahern „Głos” fragment o mocnym stroju
Te opowieści chwytają. Poznałem przedstawione sfery ludzkiej psychiki i wątki na ten temat wchodzące w głębie naszych uczuć, powodujące różne emocje, takie nawet jak wzruszenie, żal, uczucie jakieś straty i inne podobne, które przywołują nasze wspomnienia. Książka potrafi działać na nasze uczucia.
Autorka nie bała się również ukazać nieco absurdalnych sytuacji, gdzie kobieta szukała swojego zgubionego rozsądku, wypytując o niego innych.
Przestawiłem niektóre te ciekawe tematy dla przykładu, bo jak dla mnie to bardzo ciekawy przekaz i szczerze mówiąc, nigdy bym nie wpadł na pomysł, aby przedstawić w taki sposób dany problem. I za to między innym, należy się uznanie dla Ceceli Ahern.
Ten zbiór trzydziestu opowieści o zróżnicowanej fabule, zapewne zainteresuje szczególnie czytelniczki, ale jak wspomniałem, mężczyźni mogą wiele wynieść z tej lektury, tym bardziej że książka napisana jest dosyć neutralnym językiem, który jest kierowany do każdego. Polecam dla niecierpliwców, jako że to opowiadania, zatem możemy sobie wybrać każde kolejne, na kolejny wieczór.
Książka dostępna: Głos
Autorka na Facebook: Cecelia Ahern FB