Agnieszka Lis „Siostra wirtuoza” to powieść biograficzna, dokument, w którym przedstawione są losy Ignacego Paderewskiego, o którym to opowiada jego siostra Antonina Wilkońska. Obraz, jaki oddała w nasze ręce Autorka książki, bardzo przybliża nam świat, jakim otoczony był nasz narodowy bohater, wirtuoz gry na pianinie, kompozytor i premier Ignacy Paderewski.
Książka to bardzo przydatne źródło historyczne, a i o losach naszego bohatera narodowego, bo takim przecież był Ignacy Paderewski, czyta się bardzo przyjemnie. Cała historia opowiedziana jest w sposób obrazowy. Czyta się to jak opowiadanie, które snuje nam bezpośrednio ktoś, kto jest obok. A bynajmniej ja takie wrażenie odniosłem, bo faktycznie z zaciekawieniem podążałem przez kolejne rozdziały.
Oczywiście to nie tylko opowieść sama w sobie. Wiadomo też, że to faktyczne wydarzenia. Ale trzeba też dodać, że przy okazji czytania, uzupełniamy naszą wiedzę historyczną na temat nie tylko o bohaterze, ale też Polski i wielu innych postaci, instytutów itd. Wszystko to poprzez wiele przypisów dotyczących tych tematów, które znajdują się na końcu książki.
Nazwałbym tę powieść podręcznikiem o Paderewskim. Zapewne przydatne informacje, mogą mieć swoje zastosowanie w szkole, gdy ktoś studiuje np. historię. Tym bardziej, że to bezpośrednia relacja siostry bohatera, a więc wiadomości rzetelne i z pierwszej ręki.
„Siostra wirtuoza” to także swojski klimat. To odczuwa się podczas opowiadania i także, zawarte w treści fragmenty listów, oddają również styl literacki, czy też języka pisanego tamtych czasów. A były to lata na przestrzeni drugiej połowy XIX wieku, aż do śmierci wirtuoza w 1941 roku. Listy, o których wspominam to teksty samego Ignacego Paderewskiego. Jednak oprócz tego, w osobliwym stylu nam o nich opowiada jego siostra. A przynajmniej tak spisała, ukazała te relacje Autorka książki Agnieszka Lis.
Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych powieści tego rodzaju. Nie wprowadziła mnie w znużenie faktami, czy też istotnymi pojęciami, datami itp. A tak bywa przecież w tego rodzaju przekazie. Tutaj jednak czułem się, jakbym był na jakimś spotkaniu, podczas którego jest snute arcyciekawe opowiadanie. Ale to moje wrażenie, z którego jestem zadowolony i przyznam, że mile zaskoczył mnie ten fakt.
Zapewne wielu z Was ucieszy się z faktu, że dzięki tej książce, dowie się od zaplecza niejako, jak przebiegało życie kompozytora. Na pewno jest tu wiele wydarzeń, czy też wątków, o których nie pisze się w szkolnych podręcznikach. Sporo życia prywatnego Ignacego Paderewskiego, jego przyzwyczajenia i istota charakteru, to zapewne bardzo szczegółowe informacje i co najistotniejsze, ciekawa, a czasem zaskakujące.
Zazwyczaj widzimy Paderewskiego jako pianistę, ewentualnie też jako polityka, ale trzeba też dodać, że był on też inwestorem, po trochu przedsiębiorcą i co chyba najbardziej w jego życiu, szlachetne, to pomagał innym. Ubogim, potrzebującym, chorym. Nie wspominając o tym, że oczywiste jest, że był patriotą w pełni tego słowa znaczeniu i swoje serce niemal w całości oddał Polsce. Kosztem nawet życia prywatnego. Stąd zapewne jest wśród bohaterów narodowych i w pełni na to zasłużył.
Autorka zwróciła uwagę na aspekty osobiste bohatera, na jakim to był człowiekiem od kuchni, że nie była to osoba, której sprawiało przyjemność bycie w wyższych szczeblach, arystokratą, czy też człowiekiem sławnym. To chyba najbardziej wciąga w tej książce, gdy czytamy nie tylko o sukcesach, ale też o zwyczajnym zachowaniu, rzeczach trywialnych, lecz tak bardzo nam wszystkim bliskich.
Mógłbym tak pisać bez końca i co chwilę pojawiłby się kolejny argument, który przemawia za tym, że książka to naprawdę kawał dobrej i wartościowej literatury, który można też wykorzystać w szkole. Myślę, że każdy, kto skusi się na tę dawkę wiedzy, bo tak najbardziej pasuje powiedzieć o książce, będzie w pełni usatysfakcjonowany i spędzi pożytecznie trochę czasu.
Polecam. Warto.
Autorka na Facebook: Agnieszka Lis FB
Książka dostępna: “Siostra Wirtuoza”