Władysława Magiera "Wspomnienia Zofii" Wydawnictwo Novae Res

Władysława Magiera „Wspomnienia Zofii” recenzja

Władysława Magiera „Wspomnienia Zofii” to cenne źródło historyczne. Oparta na faktach książka, a dokładniej, spisane w niej wydarzenia, których główną bohaterką była Zofia Kirkor-Kiedroniowa, polska działaczka społeczna i nauczycielka, stanowią tom prawdziwej wiedzy, z której zapewne wielu skorzystało, gdyż jest to wiedza historyczna niejako z pierwszej ręki.

Zarówno wielkie wydarzenia takie jak Powstania Śląskie, Wojna Polsko-Czeska o Zaolzie po I Wojnie Światowej, okres I Wojny Światowej oraz wiele innych z początku XX wieku, jak też opisane życie społeczne i kulturalne ówczesnej ludności polskiej na ziemiach głównie Śląska Cieszyńskiego i Górnego Śląska, tworzą bezcenną lekturę, wartościową i będącą jednocześnie dokumentem historycznym.

Władysława Magiera „Wspomnienia Zofii”

Władysława Magiera "Wspomnienia Zofii" Wydawnictwo Novae Res
Władysława Magiera “Wspomnienia Zofii” Wydawnictwo Novae Res

Wszystkie te wydarzenia na tle życia prywatnego Zofii Kirkor-Kiedroniowej, są przedstawione w formie fabularnej, w bardzo interesujący i wciągający sposób. Autorka postarała się używać języka, który jest obecnie powszechny i tym samym sprawiła, że cenne informacje są dla nas jasne.

Jest to powieść obfitująca w wiele wzruszeń, tragedii, emocji, ale też przedstawione są w niej chwile bardziej radosne, które przeżyła Zofia Kirkor-Kiedroniowa. A przecież tak wiele na swojej życiowej drodze ją spotkało smutnego. Między innymi była zesłana na Syberię, gdzie wiadomo, że było ciężko żyć, a codzienność to mrozy i choroby. Była też więźniarką w czeskim więzieniu, gdzie momentami, jak wspomina, było jeszcze gorzej niż na Syberii.

Ponadto w książce poznajemy też kulisy działań politycznych męża Zofii, który był aktywnym politykiem, wspierał polski przemysł na Śląsku i walczył o dotację na jego rozwój. W opowieści pojawiają się takie postaci jak Władysław Grabski, który przeprowadził reformę walutową w 1924 roku, Ignacy Mościcki, który był prezydentem Polski w latach 1926 – 1939 oraz wielu innych oddanych Polsce polityków.

Władysława Magiera "Wspomnienia Zofii" Wydawnictwo Novae Res
Władysława Magiera “Wspomnienia Zofii” Opis

W dużym stopniu wspomnienia dotyczą konfliktu pomiędzy Polską a Czechami, gdy to sprawa rozchodziła się o ziemie Śląska Cieszyńskiego, których znaczna część przypadła Czechom w drodze plebiscytu przeprowadzonego po I Wojnie Światowej. A były to ziemie, na których sporą część życia spędziła Zofia Kirkor-Kiedroniowa, prowadząc tam swoją działalność, głównie związaną z edukacją ludności polskiej. Dzięki temu powstawały polskie szkoły, a Zofia też była nauczycielką.

Mąż Zofii z kolei, zasłużył się w rozwój przemysłu górniczo-hutniczego na Śląsku. Zaczynał jako zwykły robotnik, a potem okazało się, że został nawet politykiem i skutecznie pozyskiwał fundusze na ten rozwój. Niestety, wszystko to miało też swoją cenę, a była to cena zdrowia.

Zresztą cała historia opiewa o wiele smutnych momentów w życiu bohaterów. Śmierć dzieci, bliskich, czy też osobiste choroby, to życie i los Zofii i jej męża. Przez to książka jest też wzruszającą i prawdziwą opowieścią obyczajową, w której oprócz wspomnianych tragicznych chwil, jest sporo miejsca na miłość.

Czytające tę powieść zapewne wielu z Czytelników mogło odczuć prawdziwość faktów. To wręcz relacja momentami i bardzo szczegółowo opisane chwile z życia bohaterów. Osobiście zatopiłem się w treści, bo miałem wrażenie czytania filmu dokumentalnego, a może bardziej – dokumentu fabularyzowanego, bo jak już wspomniałem, książka napisana jest w formie fabularnej.

Wszelkie pojęcia, czy też postaci pojawiające się w treści, są opisane w przypisach, zatem nawet Ci, którzy nie do końca dobrze znają historię Polski, będą dobrze rozeznani w temacie. W tej całej otoczce historycznej pojawia się wiele szczegółów, o których nie przeczytamy w podręcznikach, w szkole. Zatem, szczególnie o osobiste przeżycia, treść ma jeszcze większą wartość edukacyjną. No i oczywiście nie sposób pominąć faktu, że jest tutaj wiele punktów widzenia bohaterów na sprawy społeczne i ich podejście osobiste do problemów Polaków, może być nawet przykładem dla innych w czasach dzisiejszych.

Mógłbym wymieniać więcej tych wartości, ale wtedy musiałbym ujawnić zbyt wiele szczegółów z treści, a naprawdę warto samemu ją poznać. Tym samym, sumując, polecam książkę, szczególnie tym, którym historia Polski jest bliska i lubią w niej „grzebać”, poznawać nieco więcej szczegółów i faktów, niż tylko te z podręczników szkolnych. Ale nie tylko im, bo jest to powieść fabularyzowana, zatem również ciekawa, momentami romantyczna historia z prawdziwego życia.

Książka w Selkar

Recenzował — Emil Kowalski

zdj. Izabela Frechowicz

EVA prezentuje utwór „Ptak wolności”

Anna Lewicka "Moc" Wydawnictwo Jaguar

Anna Lewicka „Moc” recenzja

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.