Nigel Cumberland „100 reguł bycia liderem” to lektura, która szczególnie przypadnie do gustu osobom, które pełnią funkcje kierownicze. Jest w niej zawartych 100 porad, popartych doświadczeniem praktycznym autora. I właściwie cała ta zapisana wiedza, może się przydać nie tylko w pracy, ale także w codziennym życiu.
Liderem jest w sumie każdy z nas. Albo przynajmniej był przez jakiś okres czasu. A już na pewno, liderem pozostają na całe życie osoby, które założyły swoją rodzinę i mają swoje dzieci. Wiadomo, że trzeba je wychować i kierować nimi tak, aby poradziły sobie w życiu ze wszystkim, co stanie na ich drodze. Także liderzy, to nie tylko biznesmeni, kierownicy, czy też prezesi, to także rodzice i wszyscy CI, którzy, chociażby jednej osobie doradzają, czy też nią w jakiś sposób kierują, albo mają wpływ na jej decyzje.
Nigel Cumberland „100 reguł bycia liderem”
Wspominam o tym, bo to ważne w kontekście tej książki. Jest to znakomity podręcznik, który wydawałoby się nie jednemu z nas, że przedstawia sprawy oczywiste momentami, o których większość z nas zdaje sobie sprawę, to jednak Autor, w ten sposób spowodował, że są one bardziej klarowne i lepiej sobie je uświadamia. A ta świadomość, rzeczy istotnych w byciu liderem, jest bardzo ważna i bez niej, po prostu będziemy kiepskimi przywódcami.
Ta książka to nie tylko porady i wyjaśnienia, które można zastosować w pracy jako lider i w budowaniu kariery, czy też w ogóle w sprawach zawodowych. To również takie porady, które można stosować w ogóle w życiu i dzięki którym można łatwiej da sobie radzić z różnymi sprawami i problemami. Te porady to też sposób na odkrywanie własnego siebie i tego, co sobie jest najbardziej cenne we własnej osobie.
Głównie to wszystko polega na pracy nad sobą. Taki wniosek, dosyć oczywisty, lecz ważny, można wysunąć na pierwszy plan. Wiele z tych porad, to doskonalenie siebie. Na przykład jest mowa tym żeby się, nie przechwalać, pracować nad tym, żeby nie pielęgnować swojego ego. Nie powodować, że ktoś myśli, że jesteś właśnie tego typu człowiekiem, który się wychwala lub też w jakiś sposób za wszelką cenę chce się wyróżniać i nie jest skłonny do akceptacji innych rozwiązań i zachowań, niż te, które jemu odpowiadają, albo co gorsza, jedynie siebie bierze pod uwagę w ważnych sprawach, czy też realizacjach, określając, że to on samodzielnie wpadł na pomysł i oczekuje szacunku. A czasem robimy to nawet nieświadomie i tutaj są wskazówki jak tego uniknąć.
Ważne jest ciągłe poszerzanie wiedzy i jej aktualizacja, nadążanie nowymi trendami. Rzeczy się z dnia na dzień i trzeba o tym wiedzieć. Trzeba też znać swoje możliwości – lepiej cały czas się uczyć, wyciągać wnioski ze swoich decyzji, niż myśleć, że wszystko się wie i dobrze robi. Taki przy okazji wniosek wysunąłem.
Książka też opowiada o tym kto się nadaje na rolę przywódcy. Są przedstawione pożądane cechy takiej osoby, które mogą nam pomóc w tym, czy my sami jesteśmy stworzeni do takich funkcji kierowniczych.
To zaledwie część tych wartości, jakie nam oferuje Autor w swoim wydaniu “100 reguł liderów”. Oczywiście jest tego znacznie więcej i trudno bym wszystko wymieniał. A fakt, że całość napisana jest w prostym i przejrzystym języku, włącznie z bibliografią, stanowi o wartości przekazu i pozwala na pełne zrozumienie treści. Właściwie to jest lektura dla każdego, nie tylko dla tych, którzy interesują się biznesem, czy też piastują stanowiska kierownicze.
Osobiście książka wywarła na mnie podwójny efekt. Raz, że nakreśliła mi obowiązki i pozycję lidera czy też osoby, która pełni stanowisko przywódcze, a dwa spowodowała, że inaczej też zacząłem spoglądać na swoją przyszłość. Ponieważ kilka elementów tej książce spowodowało, że bardziej optymistycznie spoglądałem na siebie, jako będący osobą niepełnosprawną. Wiadomo, że jestem przez to ograniczony.
Chciałbym oddzielnie załatwiać i realizować swoje cele i marzenia co jest trudne, wiadomo, do takich osób, które nie mogą się poruszać zbytnio. A książka dała mi trochę optymizmu i innego spojrzenia. No i wnet zacząłem bardziej pogodnie patrzyć na wszelkie moje problemy, czy też nawet niekoniecznie tylko problemy, ale wszystko, co mnie dotyczy i co mógłbym zrobić, co będę chciał zrobić, i co jestem to w stanie zrobić. I wszystko stało się bardziej realne i możliwe do osiągnięcia.
I tym końcowym, dosyć osobistym zdaniem, chciałbym podkreślić wartość merytoryczną tej książki oraz jednocześnie polecić wszystkim tym, którzy dbają o swój rozwój osobisty, bez względu, czy są kierownikami, czy też po prostu taka wiedze, jak ta w tej książce, jest dla nich zainteresowaniem, z którego czerpią korzyści w życiu codziennym, stosując się do wskazówek zawartych w tytule „100 reguł bycia liderem”.
Książka do nabycia w Wydawnictwo STUDIO EMKA
Recenzował — Emil Kowalski