Lesław Chowaniec „Cesarz umysłów. Tom 1. Baszta” – powieść fantastyczna, która przenosi nas w świat smoków, magów, wojowników. Ta pełna fantazji historia, to liczne bitwy, podróże i świat, który pochłania nas i swoją wyjątkowością pobudza wyobraźnię.
Literatura fantastyczna to domena młodzieży i zapewne ta książka zainteresuje tę grupę czytelników. Aczkolwiek niekoniecznie, bo każdy z nas chce się przenieść czasami w inny świat, gdzie dzieją się rzeczy, o których nawet nam się nie śniło.
Lesław Chowaniec „Cesarz umysłów. Tom 1. Baszta”
Powieść ta gwarantuje nam, że spędzimy czas w innym wymiarze. Poniesie nas historia nie z tej ziemi i odetchniemy nieco od rzeczywistości.
Bardzo mi się podobały opisy miejsc, gdzie toczyła się akcja. Były to zazwyczaj mroczne i tajemnicze obrazy, które wzbudzały czasem niepokój, lęk, czasami były jakby ciemną otoczką tej rzeczywistości.
Uwagę zwraca kreacja bohaterów powieści. Autor przedstawił ich bardzo wiarygodnie, podkreślając ich charaktery i zachowanie. Są to postaci, z którymi łatwo można się utożsamić, nieskomplikowane, lecz mające wiele cech, które zapadają w pamięć. Bynajmniej wiadomo, że każdy czytelnik ma swoją wyobraźnię i zapewne może inaczej sobie wszystko wyobrażać. Mnie te postaci, przypadły do gustu.
W książce mamy wiele mistycznych wydarzeń. Mamy do czynienia z magią, artefaktami, walkami smoków, ludzi, są też krasnoludy, elfy, czarodzieje. Oczywiście nie brakuje majestatycznych budowli rodem z innego świata, jakiego nie znamy. Wszystko to otoczone odpowiednią aurą i krajobrazami jakby z ciemnej strony.
Istotnym elementem jest fakt, że w treści nie ma wielu porównań, jakie zazwyczaj w tego rodzaju historiach mają miejsce. Po prostu wszystko jest opisane w taki dosyć bezpośredni sposób, który powoduje, że nasza wyobraźnia jest pobudzona.
Autor niemal od samego początku, postanowił, że akcja powieści będzie dynamiczna. Nie pozwala nam na oderwanie się od lektury, opisując kolejne potyczki lub inne emocjonujące przygody bohaterów. A wszystko to w oprawie tajemniczego świata, mrocznych zakamarków i postaci, które wywołują różne emocje.
Powiedzieć by się chciało, że to klasyczna powieść fantastyczna, jak wiele innych. I można się z tym zgodzić, ale muszę zwrócić uwagę na fakt, że przedstawione wydarzenia w tej powieści, są odpowiednio opisane tak, że łatwo można sobie wyobrazić daną scenerię. Pomimo że to wszystko jest fikcyjne i poszczególne imiona i nazwy, są wymyślone, to jednak autor starał się je tak urzeczywistnić, żeby czytelnik nie miał trudności z ich identyfikacją i zapamiętaniem. A wiadomo, że w tego rodzaju powieściach, cześć z tym są kłopoty. Bynajmniej ja łatwo je przyswoiłem.
W książce jest wiele momentów, kiedy to całkowicie oderwałem się od rzeczywistości i nie mogłem przestać czytać. Są również takie, kiedy to wszystko nagle spowolniło i tylko wtedy chciało się na chwilę odetchnąć.
Nie chcę przeceniać umiejętności pisarskich autora, ani też wielce faworyzować tej książki, bo nie po to piszę recenzję. Ale muszę stwierdzić, że to kawał dobrej lektury. Poza kilkoma wątkami, które niezbyt mi pasowały, a dokładniej były one przedstawione, tak, że trochę się pogubiłem, to całość powieści zasługuje na dobrą ocenę.
Zapewne ta powieść, to dobre urozmaicenie w naszej bibliotece. Jest dobrze, jak nagle przeniesiemy się w wir wydarzeń rodem z baśni, bajki czy też fantastyki. Polecam taką odmianę i myślę, że ta książka zagwarantuje dobrą zabawę. No i oczywiście jestem ciekawy, co się wydarzy w drugim tomie tej powieści…
Lesław Chowaniec na Facebook: Lesław Chowaniec FB
Strona WWW: www.leslaw-chowaniec.pl
Lesław Chowaniec – urodzony w 1988 r. w Zakopanem. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz Finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Bardzo lubi czytać książki, przede wszystkim horrory i fantastykę. Ulubieni pisarze to Stephen King i Graham Masterton. Uwielbia teatr, dobry serial i piłkę nożną, szczególnie ligę włoską.