Kathleen Glasgow „How to Make Friends with the Dark”. Dramat. Powieść przepełniona głębokimi uczuciami. Książka jest bardzo wzruszająca. Chwyta za serce i może doprowadzić do łez nie jednego czytelnika.
Los dziewczynki to szereg dramatów życiowych. Szesnastolatka musi stawić czoło tragicznym wydarzeniom, zamiast cieszyć się w pełni z dorastania. Autorka ukazała historię, momentami wręcz przygniatającą emocjami i treścią.
Kathleen Glasgow „How to Make Friends with the Dark”
Żal, tęsknota, ból to te doznania, które stały się codziennością młodej dziewczyny o imieniu Tiger. To główne aspekty w tej książce. I trzeba od razu powiedzieć, że wszystko to zostało ukazane, w niesamowity sposób. Czytając o tych wszystkich wydarzeniach, nie da się uniknąć tego, żeby łza, nawet taka malutka i ledwo widoczna, nie zakręciła się w oku. Być może w tej recenzji, nie powinno być to ujawnione, ale myślę, że nikt się nie obrazi, jak od razu się dowie o tym, czego może się spodziewać po tej lekturze.
Mimo że historia jest przygnębiająca, to jednak pięknie napisana. Te wszystkie wydarzenia, tragiczne, smutne, są jednak ukazane w sposób taki, że widzimy w nich także pewnego rodzaju optymizm i nadzieję. Przynajmniej ja takie wrażenie momentami odniosłem. Czasami jest też odrobina humoru i takiej zadziorności młodzieńczej, która sprawia, że można się nie tylko wzruszać momentami, ale także wyluzować. Klimat książki, to literatura, która z łatwością dotrze do szerokiego grona czytelników, głównie ludzi młodych. Wiele z poruszonych tematów w powieści, jest codziennością w szkołach i życiu nastolatków.
Empatia i zrozumienie dla innych, to zachowania, które dzięki tej treści są przywoływane we wnętrzu czytającego. Stajemy się częścią historii, bo wręcz nie pozwala nam być obojętnym, czy też całkiem neutralnym. Wartościowa fabuła powoduje, że sami sobie zadajemy wiele pytań na temat tego, co dla nas jest ważne w życiu, jak powinniśmy się zachowywać w stosunku do innych, czy też, co możemy dla innych zrobić. Książka uczy tolerancji i wyzwala poczucie zrozumienia, a nawet chęć niesienia pomocy.
Młoda dziewczyna zmaga się z tymi swoimi problemami w osamotnieniu, mimo że przecież obok niej jest przyjaciółka i potem siostra przyrodnia. Autorka ukazuje poprzez to, wiele z natury nastolatek, młodych dziewczyn. Przedstawia te wszystkie fakty, w bardzo przyswajalny sposób. Nie unika prawdy dotyczącej nastolatków, szczególnie tych, dla których życie nie było łaskawe.
Czytamy też o konsekwencjach, kiedy to młodzi są zaniedbywani przez swoich opiekunów. Dowiadujemy się, jaki wpływ ma otoczenie innych na dalsze losy dorastających dzieci. Również o tym, co czuje młody człowiek, gdy z dnia na dzień staje się sierotą. Zatem w powieści jest wiele, co możemy powiązać z psychologią, wychowaniem i relacji międzypokoleniowej oraz wśród rówieśników.
Fragment:
Nieprzeciętna i emanująca autentycznością, wbijająca się w najskrytsze zakamarki naszego wnętrza, bliska sercu, ludzka historia, ma wartość ponadprzeciętną, edukacyjną. Wskazuje problemy, które nagle może mieć każdy. Czytelnik jest świadkiem, a nawet bym powiedział, że uczestnikiem wszystkich wydarzeń. Ukazane uczucia i wydarzenia, powodują, że czasem musimy zrobić sobie przerwę. Jest ich tak wiele i tak bardzo głębokich.
Nie ukrywam, że lektura może być trudna ze względu na te wszystkie wyżej opisane cechy, ale podkreślam jeszcze raz, że jest bardzo pouczająca. Mnogość przemyśleń, które niewątpliwie opanowują czytelnika, sprawia, że faktycznie po przeczytaniu, stajemy się bardziej świadomi życia. Bo to znakomite, życiowe dzieło.
Styl, w jakim autorka wszystko przedstawiła, jest jak dla mnie perfekcyjny, zrozumiały, prosty i łatwy, wręcz momentami, sprawiający wrażenie adaptacji filmowej, o ile można tak ująć. Zresztą wcale bym się nie zdziwił, że ktoś może pokusić się na ekranizację „How to Make Friends with the Dark”. O ile już tak się nie stało.
Myślę, że książkę powinien przeczytać każdy miłośnik literatury. Nie tylko z gatunku literatury faktu, dramatu, obyczajowej. Dodając, treść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, co sprawia, że jeszcze bardziej przyjmujemy jej wszystkie wartości.
Polecam wszystkim, szczególnie młodzieży, bo powieść, to wartość sama w sobie, zarówno moralna, jak i też fabularna, bo cała historia jest ciekawa. I oczywiście dorośli zapewne będą w pełni zadowoleni, z chęcią przekażą książkę swoim pociechom, a potem, będzie to temat do dłuższych, wspólnych rozmów. I myślę, że szczerych, bo lektura tą szczerość wyzwala…
Autorka na Facebook: Kathleen Glasgow FB
Książka dostępna: Kathleen Glasgow „How to Make Friends with the Dark”
PS: Wiem, że bardzo posłodziłem w tej, recenzji, ale wart było.