Justyna Żmudzka „Architekci świata. Przebudzenie” to pierwsza część powieści, którą można określić mianem fantastyki obyczajowej. Przedstawione życie dorastającej dziewczyny zostało przez autorkę ujęte w sposób metaforyczny.
Historia młodej Izy, która wkracza powoli w dorosły świat, lecz z dystansem, jakby trochę stłumiona i, z obawami. W tym wszystkim jednak pomaga jej chłopak o imieniu Rafał, który zmarł na raka mózgu. Lecz dziewczyna prowadzi z nim rozmowę i te relacje są na granicy świata równoległego, jaki sobie Iza wyobraża. Dla niej jest to jak najbardziej naturalne.
Justyna Żmudzka „Architekci świata. Przebudzenie”
Zapewne brzmi to dosyć enigmatycznie. Ale ta powieść taka jest po części, bo nastolatka na swój sposób próbuje zrozumieć siebie i swoich znajomych. Jednak dość nietypowo Autorka przedstawia te realia, w których Iza doznaje pierwszych miłości. Bo wydaje się, jakby nastolatka w ten swój sposób, poprzez wyobraźnię, w snach, odnajdywała sens swojego życia.
Iza, która ma problemy z akceptacją samej siebie, czuje się nieco odosobniona od rówieśników, którzy czasem mają ją za gorszą. Dziewczyna nie bardzo sobie z tym radzi i popada w swoje przekonania, które raczej nie pomagają, a bardziej zagłębiają ją w świat odrębny – życie obok, bez większego zwracania uwagi na siebie, lecz w przekonaniu, mimo wszystko, o swoich wartościach. Wrażliwa i mimo że nie ma wielu bliskich znajomych, Iza, to przykład osoby zasługującej na coś więcej. Tak można odczuć o głównej bohaterce.
Zresztą te jej zachowanie, to jest taki element psychologii w tej powieści, bo faktycznie podobne zjawisko ma często miejsce wśród młodzieży. Daje to czytelnikowi powód do rozważania na ten temat. Może to również działać pozytywnie, bo czytając o sytuacjach, gdzie akceptacja odgrywa kluczową rolę, uświadamiamy sobie sami, że wcale nie musi tak być w naszym życiu, że inni są lepsi lub bardziej popularni. To taki jeden z wniosków, jaki nasunął mi się z tej powieści i można powiedzieć, że to również wartość tej książki, taka moralna.
Historia została napisana w młodzieżowym stylu, łatwym do przyswojenia. W metaforyczny sposób przedstawia życie nastolatki, która ma różne własne pragnienia, różnie, przede wszystkim, się emocjonuje i poprzez takie powiedzmy rodem z fantastyki wątki, Autorka przedstawia nam to wszystko. Jakby świat równoległy dla głównej bohaterki.
To dosyć ciekawy sposób na ukazanie istoty problemów, z jakimi boryka się młodzież wkraczająca powoli w dorosłe życie. Mimo tych elementów fantastycznych, mamy tutaj wiele autentycznych i życiowych sytuacji, jakie mają miejsce w prawdziwym świecie młodych ludzi. Relacje pomiędzy nimi, to typowe zachowania takie jak złośliwość, zazdrość, szukanie większych wartości w sobie. Ten okres życia to chaos myślowy i uczuciowy.
Jak już poniekąd wspomniano, jest to książka dla młodzieży. Lekka, niesprawiająca kłopotów w zrozumieniu lektura, „prosta w obsłudze” i wartościowa, bo zawierająca pozytywny przekaz, zapewne skłoni nawet do dyskusji na tematy codzienne. A na pewno fajnie jest czytać o tym, w oprawie takiej jak ta, czyli w formie fantastyki.
Takie moje osobiste zdanie dodatkowe, to to, że Autorka stworzyła ciekawy zarys, który można byłby z sukcesem jeszcze bardziej rozwinąć, poprzez dodanie więcej treści z ciekawymi sytuacjami i dynamiczną akcją. Niekoniecznie jednak mam rację. W każdym razie wiadomo jest, że to pierwsza część, zatem pewnie jeszcze wszystko przed nami. I dobrze, bo jestem ciekawy, jak sobie poradzi w życiu Iza…
Książka dostępna w SORUS: „Architekci świata. Przebudzenie”