Michał Jamioł w pracowni

Symbioza abstrakcji i emocji, czyli malarstwo Michała Jamioła

Michał Jamioł jest jednym z najciekawszych nazwisk w sektorze młodej sztuki. Artysta rozpoczął swoją drogę twórczą w 2017 roku, jednak to na początku 2020 roku jego kariera artystyczna nabrała tempa. Od tego czasu, dzięki determinacji i ciężkiej pracy, artysta stale się rozwija. Świadczą o tym nie tylko wystawy indywidualne i zbiorowe oraz obecność dzieł w kolekcjach prywatnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, ale także rozwój warsztatu i języka malarskiego. 

Choć we wczesnym dzieciństwie artysta nie interesował się sztuką, wielu członków jego rodziny dobrze rysowało i grało na instrumentach. Obecność artystycznego pierwiastka w rodzinie przyszłego malarza mogła wpłynąć na jego późniejszą decyzję. Zdaniem Michała Jamioła, kiedy “ktoś zostaje artystą, jest nim od zawsze”. Od dziecka cechował się wysoką wrażliwością, a swoje emocje przeżywał zdecydowanie silniej niż inny. To ukształtowało jego uważność na sztukę. Głębokie zainteresowanie sztuką i jej historią nastąpiło dopiero w czasie studiów.

Michał Jamioł

Artysta odkąd pamięta, interesował się malarstwem abstrakcyjnym. Ten rodzaj sztuki poruszał go i wpływał na jego wrażliwość jak żaden inny. Dlaczego abstrakcja? Sztuka nieprzedstawiająca jawi się artyście jako bardziej nieoczywista i tajemnicza w stosunku do sztuki figuratywnej. Ze sztuką abstrakcyjną Michał Jamioł związany jest na poziomie emocjonalnym — nie tylko jako widz, ale i twórca. Dzięki abstrakcji artysta czuje wolność w swoim procesie twórczym. Tego typu sztuka pozwala twórcy sięgnąć do nieoczywistych rozwiązań, aby wyrazić swoje ukryte emocje, pragnienia, marzenia czy odczucia. Sztuka nieprzedstawiająca i niefiguratywna, jak żadna inna, pozwala przekazać stan ducha autora. 

Artystyczna kariera Michała Jamioła zaczęła rozwijać się na początku 2020 roku. Dla artysty był to czas wyjątkowego przełomu. Przede wszystkim zdał sobie sprawę, że to właśnie swojej twórczości chce poświęcić całe życie. Tworzenie jest dla Michała Jamioła sensem życia, to coś, co „chciałby robić zawsze”. Początkowo artysta nie oczekiwał, że jego sztuka tak szybko się rozwinie, a jego twórczością będzie interesować się szeroka publiczność. Na początku swojej drogi, jak wspomina, nie miał planów, ani oczekiwań. To wszystko, co dzieje się teraz, ukryte było w jego marzeniach.  Każda sztuka wymaga jednak odbiorcy. W tym przypadku okazało się, że również odbiorcy potrzebują właśnie tego rodzaju sztuki. Miłośnicy i miłośniczki sztuki zazwyczaj bardzo silnie reagują na malarstwo Michała Jamioła. Ilość barw, form i kompozycja sprawiają, że ta sztuka zdecydowanie działa na emocje.  Jak twierdzi sam artysta, jego obrazy nie należą do tych, które się omija. Dzieła Jamioła poruszają i skłaniają do emocjonalnych uniesień. To dzięki energii i wsparciu odbiorców malarz uwierzył w swoje twórcze możliwości. Odbiór jego sztuki przez publiczność stał się głównym motorem napędowym jego szybkiego rozwoju. 

Michał Jamioł zajmuje się przede wszystkim malarstwem akrylowym w nurcie abstrakcji. Proces twórczy malarza jest zarówno zaplanowany, jak i spontaniczny. Pracę nad kolejnym obrazem artysta rozpoczyna w konkretnej chwili, kiedy wewnętrznie czuje, że oto czas na malowanie. Cała reszta procesu jest skrupulatnie zaplanowana. Malarz zaczyna od przygotowania szkicu na płótnie za pomocą węgla. Rysuje wtedy kształty, zarys plam barwnych i linie, które zdeterminują finalną kompozycję. W kolejnym etapie w użyciu są farby. Akrylowe farby nakładane są zamaszystymi pociągnięciami pędzla oraz kładzione grubo szpachlą, tworząc intrygujące struktury. . Wielobarwne pigmenty są także rozlewane wprost na płótno, dzięki czemu gest malarski jest nieskrępowany i spontaniczny. Tradycyjne medium malarskie artysta uzupełnia często o piasek i tkaniny. 

W tej strategii nietrudno rozpoznać zainteresowanie nurtem informel. Artysta podziwia przede wszystkim tych twórców, którzy bez skrępowania sięgali do malarstwa gestu, intensywnych barw i nie bali się prowokować. Jednym z najważniejszych artystów jest dla Jamioła Jean Fautrier. Ten francuski malarz i rzeźbiarz jest jednym z najważniejszych przedstawicieli taszyzmu. Zauważalne są także wpływy reprezentanta action-painting Jacksona Pollocka. Zarówno wolność twórcza i ekspresja, jak i technika i haptyczność procesu Pollocka ma odbicie w abstrakcjach polskiego malarza. 

Sztuka Michała Jamioła to zatem nieskrępowany i spontaniczny gest malarski, który wyrasta z mocnych i złożonych wewnętrznych przeżyć artysty. W intensywnej palecie barwnej odnajdziemy niemal wszystkie kolory. Dominuje jednak czerwień, róż i błękit. W ostatnim czasie artysta inspiruje się także tematyką morską. Interesuje go natura morska, zatoki, jaskinie czy wodospady. Różnią się one jednak od dotychczasowej twórczości Jamioła – są ciemniejsze i bardziej monochromatyczne. 

Abstrakcje Michała Jamioła to eksplozja barw i ekspresji. Kompozycja budowana za pomocą wielobarwnych plam, rozlanej farby i impastów zdecydowanie działa na odbiorcę. W tym malarstwie każdy znajdzie coś, co zatrzyma na dłużej. Pobudza ono do kreatywności, ale także do odnalezienia odpowiedzi na ukryte w nas pytania. Sztuka Michała Jamioła ma również charakter medytacyjny, a nawet duchowy. W bezpośrednim kontakcie z dziełem widz może poczuć niezwykłe emocje, które wcześniej były ukryte. Niezależnie od naszej wiedzy i doświadczenia, sztuka abstrakcyjna zawsze wzbudza w nas intensywne emocje. Podobna jest również twórczość Michała Jamioła — nieprzewidywalna, ekspresyjna i eksperymentalna. 

Michał Jamioł na Facebook – Jamioł

Freida McFadden "Pomoc domowa. Sekret" Wydawnictwo Czwarta Strona

Freida McFadden “Pomoc domowa. Sekret” już w styczniu!

SATHANAS / DEATHEPOCH „Hellspawn Hegemony” płyta

SATHANAS / DEATHEPOCH „Hellspawn Hegemony” recenzja

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.